RENAULT / DACIA PERİYODİK BAKIM


Aracınızın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Kullanıma bağlı olarak parçalarda aşınma ve eskime, sıvılarda ve yağlarda eskime ve eksilme kaçınılmazdır. Güvenli bir sürüş ve aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanabilmeniz için üreticisinin aracınız için belirttiği periyodlarda kontrol ve bakım işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir.


RENAULT / DACIA FİLTRELER


Yağ filtresi, motorun içinde dolaşan motor yağının temizlediği karbon zerreciklerini ve aşınmadan dolayı oluşan parçacıkları süzerek motora temiz yağ akışını sağlar, Yakıt filtresi, yakıt içerisindeki yabancı maddeleri (tortu, toz vb.) süzerek yakıt pompasına temiz bir yakıt akışı sağlar, Hava filtresi, motorun emdiği havadaki toz zerreciklerini süzer, Polen filtresi, araç içerisine temiz hava girişi ve klima ve havalandırma sisteminin verimli çalışmasını sağlar.


RENAULT / DACIA TRİGER DEĞİŞİMİ


Triger kayışı pistonların, emme ve egzoz supaplarının senkronize çalışmasını sağlar. Ancak sürekli metal dişlilere sürtündüğünden aşınıp kopabilmektedir. Triger kayışının kopması halinde aracın çok kısa süre için dahi kullanılmaya devam edilmesi durumunda motor revizyonuna kadar gidecek ağır hasarların oluşması kaçınılmazdır. Bu sebeple araç üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla triger kayışının değiştirilmesi gerekmektedir.


RENAULT / DACIA FREN BALATA DEĞİŞİMİ


Aracınızda fren sistemi fren balataları üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla araç fren balataları yardımıyla yavaşladığı ve durduğu için balatalar aşınarak yıpranır ve incelir. Güvenli bir sürüş için aracınızın fren balatası kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız ve araç bakım uzmanınızın tavsiyesi doğrultusunda fren balatalarını yenilemeniz gerekmektedir.


RENAULT / DACIA DEBRİYAJ DEĞİŞİMİ


Debriyaj sisteminin ömrünü aracın kullanım karakteristiği ve kullanım şartları belirler. Yoğun trafik ve bol vites değişimli kullanım şartları debriyaj balatanızın en büyük düşmanıdır. Aracınızda çekiş düşüklüğü hissediyorsanız ve aracınızın motor devri artarken hızın aynı oranda artmadığını gözlemliyorsanız bu göstergeler debriyaj balatanızın artık ömrünü tamamladığının habercisi olabilir.


RENAULT / DACIA YARDIMCI V KAYIŞ DEĞİŞİMİ


V kayışı araç içerisinde elektriğin üretilmesinde, klimanın çalışmasında, motorun soğumasında, direksiyonun dönmesinde aktif rol oynar. Aşınan bir malzeme olan V kayışının değişim süresi aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Araç üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla V kayışının değiştirilmesi gerekmektedir.